Katalog Stron

Egipt kojarzony jest przede wszystkim z potężnymi piramidami, które są głównym celem turystów przybywających do tego wyjątkowego państwa. Nie brak tu jednak i innych ciekawych zabytków, zaś ciekawą i wyjątkowo atrakcyjną grupę obiektów stanowią egipskie klasztory.

Jednym z bardziej interesujących obiektów jest tu Dajr Anba Antunius, czyli klasztor św. Antoniego. Znajduje się on w odległości około 250 kilometrów od Hugardy i 12o kilometrów na południe od Suezu. Niestety ci turyści, którzy nie posiadają własnego środka lokomocji, mogą mieć pewne problemy z dotarciem do tego miejsca indywidualnie. Brak tu publicznych środków komunikacji, zatem jedynym rozwiązaniem staje się dołączenie do wycieczki zorganizowanej, wybierającej się w to interesujące miejsce.

Sam klasztor zachwyca samym swym położeniem u stóp urwiska wyżyny Pustyni Wschodniej. Otaczają go potężne mury, których łączna długość wynosi 2 kilometry, zaś wysokość – 12 metrów.
To ważne miejsce z punktu widzenia nie tylko chrześcijaństwa, ale również historii. Zaliczany do grona najstarszych klasztorów na świecie, założony został przez uczniów św. Antoniego. Ten zaś święty (zmarły w 356 roku) jest uważany za pierwszego pustelnika w dziejach chrześcijaństwa, dzięki któremu w późniejszym okresie zaczął rozwijać się ruch monastyczny.

Co można tu zobaczyć? Pięknie prezentują się wspomniane już mury otaczające klasztor, które pochodzą z X wieku. Pięknie komponuje się z nimi potężna wieża obronna. Na terenie klasztoru znajduje się również kościół z XII wieku, w którego wnętrzu ujrzeć można piękne malowidła. Przedstawiają one świętych oraz proroków. Dużą atrakcją jest znajdująca się w pobliżu klasztoru Grota świętego Antoniego oraz źródełko znajdujące się przy klasztornych murach.