Katalog Stron

Czy słyszałeś kiedyś o głodówce oczyszczającej? Zapewne kiedyś ten termin obił Ci się o uszy, jednak nie zagłębiałeś się dalej w temat. Choć również możliwe, że zainteresowałeś się tym, albo masz w swoim otoczeniu ludzi chwalących tą metodę na oczyszczenie organizmu. Być może sam o niej myślałeś. Czy jednak znasz skutki głodówki oczyszczającej?

Głodówka oczyszczająca - ogólne informacje
Głodówka oczyszczająca to bardzo restrykcyjne, czasowe ograniczenie swojej diety do picia wody. Dzięki temu nasz organizm miałby się oczyścić z zalegających toksyn. Według zwolenników tej metody podczas głodówki szybciej rozpadają się stare komórki i wytwarzają nowe, a także następuje uwolnienie się zalegających toksyn, które są wydalane.

Trzeba jednak pamiętać, że taka głodówka może być jedynie sposobem - choć dość ryzykownym - na oczyszczenie organizmu. W żadnym razie nie jest to sposób na szybką utratę wagi. Niedożywiony organizm nie może bowiem funkcjonować poprawnie, zatem spalanie tłuszczów nagromadzonych w organizmie nie spowoduje nagłej i radykalnej utraty wagi. Będzie to raczej mały spadek, który normalnie można uzyskać podczas tygodnia diety.

Ważną kwestią jest również wchodzenie i wychodzenie z głodówki. Na taką głodówkę nie można przejść radykalnie, gdyż to zwiększyłoby jedynie zagrożenie jakie ze sobą niesie. Do głodówki należy się przygotować co najmniej tydzień - a najlepiej dwa - wcześniej. Zaczynamy wtedy ograniczać swoją dietę.
Przechodzimy na produkty lekkostrawne, jemy więcej owoców i warzyw. Rezygnujemy kategorycznie z potraw smażonych, tłustych, wysoko przetworzonych. Pijemy jedynie wodę - na początku możemy również napary ziołowe i warzywne.
Aż dochodzimy do punktu nie jedzenia.
Wychodzenie przechodzi podobnie. Tylko, że zaczynamy od picia soków i naparów ziołowo-warzywnych - wszystko domowej roboty. Takie płynne pokarmy przyjmujemy około trzech dni po czym możemy włączać ponownie produkty lekkostrawne, warzywa, owoce, nabiał, kasze i chude mięsa.
Pamiętaj, że wychodzenie z głodówki powinno trwać co najmniej tyle ile sama głodówka.

Głodówka oczyszczająca - pozytywne skutki
Czego możemy oczekiwać po przejściu głodówki oczyszczającej? Niektóre osoby zauważają u siebie polepszenie jakości snu oraz odczuwają mniej zmęczenia. Po wyjściu z głodówki niektórym osobom polepsza się cera, wygaszają się stany zapalne. Inni mówią o lepszym trawieniu i uspokojeniu się wcześniej doznawanych problemów trawiennych.
Wszystko to ma mieć związek z oczyszczaniem się organizmu z toksyn.
Może być w tym trochę racji, jednak problemy te nie zawsze są spowodowane ilością nagromadzonych toksyn. Być może wpływ na nie miała zmiana diety osób wchodzących i wychodzących z głodówki.

Głodówka oczyszczająca - negatywne skutki
Pewne są natomiast negatywne skutki głodówki oczyszczającej. Powszechnie zauważalnym problemem jest pogorszenie się kondycji organizmu i jego wyniszczenie. Wynika to z poważnych braków substancji odżywczych, które niosą za sobą kolejne dolegliwości, jak bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, zaburzenia gospodarki hormonalnej, pogorszenie się metabolizmu.
Dodatkowo często zauważa się utratę masy mięśniowej zamiast tłuszczowej, spowodowanej załamaniem się prawidłowego trawienia i funkcjonowania organizmu.
Głodówka oczyszczająca ma również duży wpływ na wygląd. Prowadzi do wypadania włosów, łamania się paznokci i brzydkiego zapachu z ust.
Wszystko to razem może skutkować poważnymi problemami psychicznymi oraz zaburzeniami odżywiania. Niejednokrotnie obserwowano jadłowstręt u osób kończących swój ścisły post.
Powszechny jest również efekt jo-jo, spowodowany niezwykle dużym łaknieniem po skończonej głodówce.

Czy takie oczyszczenie się organizmu jest warte zdrowia ludzkiego? Nie. Zwłaszcza, że na oczyszczenie się organizmu jest wiele innych sposób jak specjalne diety oczyszczające, wprowadzenie więcej sportu do życia, rzucenie nałogów, picie większej ilości wody i naparów ziołowych czy spożywanie błonnika.