Katalog Stron

Kredyty i pożyczki potrafią nas wpędzić w spore kłopoty i bywają początkiem smutnych historii, załamanych ludzi, którzy nie są w stanie spłacać rat swoich pożyczek. Tylko wcale nie musi tak być, bo zaciągnięty z sensem kredyt, przeznaczany na rozsądny cel to praktyczne rozwiązanie naszych problemów. Nie traktujmy kredytów jak najgorszego zła świata, tylko przygotujemy się i sprawdźmy, jaka forma pożyczki jest odpowiednia właśnie dla nas.

Zastanów się, na co chcesz pożyczyć

To podstawowa kwestia, musisz wiedzieć, na co potrzebne ci pieniądze i ile potrzebujesz. Kredytów jest naprawdę mnóstwo, a zapożyczać można się nie tylko w bankach, ale różnego typu instytucjach finansowych, które często mają swoje siedziby w sklepach czy salonach samochodowych. Wszystko po to, aby dostęp do pieniędzy był łatwy i osiągalny dla każdego. Pamiętaj tylko, że rzadko się zdarza, aby usługa pożyczenia pieniędzy była zupełnie bezpłatna. Wyjątkiem mogą być zakupy i dostępne czasem raty oprocentowane na zero. Tu zysk instytucji finansowej ukryty jest w kosztach zakupu towaru, który zresztą, nie musi być wyższy. Często chodzi o to, że sprzedawcy chcą szybko pozbyć się towaru.

Limit w koncie. Szybka gotówka

To jeden z prostszych sposobów, na to, by mieć zdecydowanie więcej pieniędzy, gdy przydarza się nam większy wydatek. Opcja dostępna jest dla każdego, kto ma konto bankowe, zwykły rachunek, najlepiej taki, na który wpływają regularnie dochody, choćby z tytułu wynagrodzenia za pracę. Wystarczy wypisać prosty wniosek, a bank wyliczy nam kwotę limitu, która praktycznie od razu będzie dostępna. To dobra opcja, bo kredyt odnawialny ma to do siebie, że za każdy razem, gdy spłacimy pożyczkę, natychmiast pieniądze są znowu dostępne, do wysokości ustalonego limitu.

Karta kredytowa. Ideał na wyjazdy

Bardzo trudno jest samodzielnie organizować wyjazdy zagraniczne, jeśli nie mamy karty kredytowej. To prosty instrument, który możemy dostać w banku po rozpatrzeniu naszego wniosku i zbadaniu zdolności kredytowej. Wystarczy pozytywna weryfikacja, a dostajemy mały kawałek plastiku i określoną kwotę do dyspozycji. Właśnie zabieg zbadania naszej wiarygodności powoduje, że karta jest zabezpieczeniem w przypadku, gdy rezerwujemy za jej pomocą hotel czy wynajmujemy auto. Karta poświadcza, że jesteśmy wypłacalni. Nie zapominajmy, że z założenie służy ona do płacenia, a każda wypłata gotówki za jej pomocą jest bardzo kosztowna.

Kredyt konsumencki. Spora gotówka

W przypadku, gdy potrzebne nam większe pieniądze i to w gotówce możemy sięgnąć po gotówkowy kredyt konsumencki. To pożyczka na stosunkowo długi termin, nawet kilka lat i niestety dość kosztowna. Nie tylko trzeba mieć zdolność kredytową, która zostanie dokładnie sprawdzona, ale też regularne i stałe dochody, a w przypadku większej kwoty nawet dodatkowe poręczenie. Usługa dostępna jest w banku i firmach pożyczkowych i ani tu, ani tu nie jest tania. Nie zapominajmy o dokładnym sprawdzeniu RRSO, które wyraźnie wskaże nam, jaki jest realny koszt pożyczki. W zamian za wysokie koszty i prowizję otrzymujemy swobodę dysponowania pieniędzmi i unikamy pytań, na co chcemy je wydać.

Kredyt samochodowy, hipoteczny, konsolidacyjny. Bank chce wiedzieć

Jeśli nie przeszkadza ci to, że bank zainteresuje się, na co chcesz wydać pieniądze, możesz zainteresować się pożyczkami, przeznaczonymi na określone cele. Nie zapominajmy, nie tyle chodzi tu o wścibstwo bankowców, co, o to, że kupowane za pożyczone pieniądze przedmiot, stanowił będzie zabezpieczenie, a ty nie zostaniesz jego całkowitym właścicielem, dopóki nie oddasz bankowi pieniędzy.