Katalog Stron

To doskonały sposób na stworzenie własnych produktów do pielęgnacji skóry, które pomogą Ci uporać się z drobnymi problemami w codziennym życiu.

Krem przeciw swędzeniu.

Maść ta działa cuda, łagodząc ból po użądleniach owadów, meduz czy pokrzyw.
Składniki:
60 ml maceratu z olejku z babki płesznik;
15 ml wosku pszczelego;
15 ml glinki zielonej w proszku;
30 kropli z aspirantu lawendowego.
Przepis. Roztopić wosk w kąpieli wodnej, następnie dodać olej z babki. Wymieszać i posypać zieloną glinkę, ciągle mieszając. Na koniec wlej olejek eteryczny, a następnie przelej wszystko do szczelnego słoika.
Dlaczego to jest dobre? Sok z babki zwyczajnej, chwastu rosnącego na trawnikach i rabatach, ma właściwości antyseptyczne, przeciwbólowe i lecznicze.

Balsam na skaleczenia.

Ogrodnicy i rzemieślnicy pokochają ten balsam, skuteczny na małe skaleczenia i rany na spracowanych dłoniach!
Składniki:
85 ml oleju kokosowego;
2 łyżki wosku pszczelego;
7 kropli EO z prawdziwej lawendy;
3 krople kocanki włoskiej;
4 krople ekstraktu z drzewa herbacianego.
Przepis. Roztop wosk pszczeli z olejem kokosowym w kąpieli wodnej. Dobrze wymieszać. Zdjąć z ognia, dodać olejki eteryczne, ponownie wymieszać. Wlać do czystego pojemnika i trzymać z dala od ciepła i światła.
Dlaczego to jest dobre? Ponieważ łączy w sobie składniki o uzupełniających się mocach: olej kokosowy, antybakteryjny i łagodzący, lawendę, uzdrawiający, drzewo herbaciane, antyseptyczny, antybakteryjny, przeciwgrzybiczy, gojący i przeciwkrwotoczny.

Maść przeciw zapaleniu śluzówki.

Pokrzywka powoduje powstawanie czerwonych plam i drobnych pęcherzyków, które rozprzestrzeniają się i strasznie swędzą.
Składniki:
20 ml oleju z czarnuszki;
20 ml maceratu z nagietka;
10 g wosku pszczelego.
Przepis. Roztopić wosk i macerat w kąpieli wodnej. Wymieszać, a następnie zdjąć z ognia, dodać olej z czarnuszki. Natychmiast przelać do pojemnika, aby zachować chłód. Nakładać na plastry dwa lub trzy razy dziennie.
Dlaczego to jest dobre? Podczas gdy nagietek jest znany z łagodzenia oparzeń, olej z czarnuszki jest wyjątkowy w łagodzeniu alergii skórnych dzięki swoim właściwościom antyhistaminowym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym.

Uniwersalny balsam.

Aby złagodzić zwichnięcia, bóle mięśni, siniaki, skaleczenia i ukąszenia owadów, zawsze miej pod ręką ten wielofunkcyjny preparat.
Składniki:
20 g suszonych liści żywokostu;
150 g wazeliny.
Przepis. Roztopić wazelinę w kąpieli wodnej. Dodaj liście. Podgrzewać mieszaninę przez godzinę na wolnym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Przełożyć na drobne sito do miski. Wyciśnij sok i przelej do szczelnego słoika, aby przechowywać go w lodówce przez trzy miesiące.
Dlaczego to jest dobre? Ściągający, gojący, przeciwzapalny, zmiękczający i zmiękczający, żywokost ma więcej niż jedną zaletę, głównie dzięki alantoinie zawartej w liściach.

Wosk pszczeli, ale nie byle jaki.

Trudno jest znaleźć wosk pszczeli dobrej jakości, tzn. wolny od zanieczyszczeń, ponieważ toksyny łatwo mieszają się z tłuszczami, a więc i z woskiem. Postaw na preparat organiczny, wyprodukowany w Polsce. Pytaj pszczelarzy, skąd pochodzi wosk tłoczony, którego używają do produkcji ramek, i unikaj krajów, w których stosuje się podejrzane praktyki np. Chiny.