Katalog Stron

Witaminy to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i osiągnięcia odpowiedniego poziomu dobrego samopoczucia. W przypadku kobiet, niektóre z nich są niezbędne dla ich zdrowia. Jakie są najlepsze witaminy dla kobiet?

Kwas foliowy.

Jest to rodzaj witaminy B, która pomaga zwalczać anemię, bierze udział w tworzeniu układu nerwowego, chroni zdrowe komórki i pomaga kontrolować nadciśnienie. W przypadku kobiet w ciąży jest to o tyle ważne, że zapobiega powstawaniu wad rozwojowych u płodu oraz wspomaga prawidłowy rozwój układu nerwowego. Zawarty jest w jajkach i owocach cytrusowych, choć można go również otrzymać w suplementach.

Witamina A.

Ma właściwości antyoksydacyjne, więc pomaga wzmocnić kości i tkanki. Wspomaga również zdrowie oczu i zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych. Można go znaleźć w tłustych rybach, wątrobie i jajach lub w suplementach.

Witamina E.

Pomaga zwalczać wolne rodniki, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry i opóźniając pojawianie się zmarszczek. Stymuluje również produkcję czerwonych krwinek oraz poprawia stan zdrowia włosów i skóry. Szpinak czy kiełki pszenicy są bogate w ten rodzaj witaminy, ale istnieją również kompleksy witaminy E, takie jak olej z witaminą E.

Witamina D.

Ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia kości i stawów, a także dla zapobiegania nowotworom. Uzyskuje się ją poprzez ekspozycję na światło słoneczne, spożywanie ryb lub jaj, a także poprzez preparaty, takie jak suplementy witaminy D3.

Witaminy grupy B.

B6 jest ważna dla rozwoju zdrowej pamięci i redukcji choroby wieńcowej serca. Witaminy B12 wspomagają prawidłowy przebieg procesów przemiany materii i tworzenia komórek.